Kategori: Boşanma Hukuku

boşanma hukukuBoşanma hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza hemen aşağıda bu kategoriden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde boşanma hukuku hakkında kısa bir bilgi isterseniz bu yazıyı okuyunuz.

Boşanma, sonuçları bakımından oldukça önemli bir konudur. Boşanma sonucunda yalnızca eşlerin evlilik birliğinin sonlanması söz konusu değildir. Aynı zamanda birçok ekonomik ve manevi sonuç da boşanma ile birlikte ortaya çıkar. Bu nedenle boşanma hukuku insanların hayatını doğrudan etkileyen birçok olayın kaynağını oluşturmaktadır

Boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası olarak ikiye ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası, eşlerin boşanmak istemesi ve boşanmanın sonuçları üzerinde anlaşması ile gerçekleşir. Anlaşmalı boşanma davasındaki önemli hususlardan biri boşanma protokolüdür. Protokol ile boşanmanın sonuçları yani tazminat, velayet, nafaka ve mal paylaşımı gibi konular kararlaştırılır. Çekişmeli boşanma davasında ise eşlerin boşanma veya boşanmanın sonuçları konusunda aynı fikirde olmamaları halidir. Bu davalar anlaşmalı boşanma davasına göre daha uzun sürmektedir.

Boşanmanın en önemli sonuçlarından biri de çocuğun velayetidir. Boşanmak isteyen eşlerin çocukları varsa çocuğun velayeti taraflardan birine verilir. Bu hususta çocuğun menfaati ön planda tutulur. Küçük yaştaki çocuklar için genelde anneye velayet verilirken belli bir yaştan sonra çocuğun geleceği için en doğru olan kişiye velayet verilmektedir. Velayet, boşanma davasıyla birlikte ya da boşanma davasından sonra ayrı bir velayet davasıyla karara bağlanır. Davada çocuğun velayetini almak için çocuğun menfaatinin bunu gerektirdiğini ispatlamak çok önemlidir. Boşanma avukatı aracılığıyla davanın takip edilmesi böylesi önemli bir konuda hata yapılmamasını sağlar.

Çocuğun velayetini alamayan tarafın çocukla belli gün ve saatlerde görüşme hakkı vardır. Bu süre mahkeme tarafından belirlenir. Ancak çocuğun gösterilmediği sık sık karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumda cebri icra yoluyla çocuğu görmek mümkündür. Bunun için de belirli hukuki işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Boşanmanın sonuçlarından biri de nafakalardır. Tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası boşanma sürecinde karşılaşılabilecek nafakalardır. Bu nafakaların belirlenmesinde tarafların dava esnasındaki ifadeleri ve delilleri önemlidir. Bu nedenle dikkatli olarak yürütülmesi gereken bir süreçtir.

Eşlerin aldatma, aile içi şiddet gibi nedenlerle boşanmaları halinde maddi ve manevi tazminat da gündeme gelen konulardandır. Tazminatın belirlenmesinde tarafların ifadeleri büyük önem taşır. Bu nedenle boşanma davalarında bir avukatla çalışmak avantaj sağlayacaktır.

Boşanma Hukuku Yazılarımız

Genel olarak boşanma hukuku konuları bunlardır ancak ayrıntıya girmek gerektiği için bu konuda yazdığımız makaleleri bu sayfada topladık.

	İddet Süresi Nedir? Nasıl Kaldırılır? 
	Nafakanın Çocuğun Giderleri İçin Harcanmaması 
	Ankara Boşanma Avukatı 
	Evlenmeye İzin Davası 
	Yardım Nafakası 
	Müşterek Çocuğun Yurtdışına Çıkış İzni 
	Boşanmada Şirket Paylaşımı (Hisselerin Durumu) 
	Davadan Feragat ve Sonuçları 
	Boşanırken Altınlar Kimde Kalır? 
	Yabancılarla Boşanma İşlemleri ve Sürecin İşleyişi 
	Boşanmada Kusur Sayılan Haller ve Kusurun Önemi 
	WhatsApp ve Sosyal Medya Yazışmaları Delil midir? 
	Boşanma Tanıma Tenfiz Davası 
	Nişan Bozma Nedeniyle Tazminat 
	Vesayet Nedir? (Vasi Tayini ve Sonuçları) 
	Nafaka Ödememe Cezası (Nafaka Tazyik Hapsi) 
	Ortak Velayet Nedir? 
	Evden Uzaklaştırma Kararı 
	Aile Konutu Şerhi 
	Aile Mahkemesi 
	Boşanmada Mal Kaçırma ve Engellenmesi 
	Evlilik Sözleşmesi 
	Boşanmada Mal Paylaşımı 
	İştirak Nafakası 
	Tedbir Nafakası 
	Yoksulluk Nafakası 
	Anlaşmalı Boşanma Protokolü 
	Adli Tatil 
	Süresiz Nafaka Düzenlemesi 
	Nafaka Artırım Davası 
	Anlaşmalı Boşanma Davası, Dilekçesi ve Protokolü 
	Boşanma Dava Dilekçesi Örneği 
	Nafaka Davası ve Nafaka Türleri 
	İstanbul Boşanma Avukatı 
	Anlaşmalı Boşanma Davası 
	Boşanma Davası Nasıl Açılır? 
	Velayet Davası ve Velayetin Değiştirilmesi