Kategori: Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku

fikri ve sınai mülkiyet hukukuFikri ve sınai mülkiyet hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza hemen aşağıda bu kategoriden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde fikri ve sınai mülkiyet hukuku hakkında kısa bir bilgi isterseniz bu yazıyı okuyunuz.

Fikri mülkiyet kavramı, ticaretin küreselleşmesi ve fikirlerin maddi değere sahip olduğunun kabul edilmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Şirketler ve fikir üretimi gereken sektörlerde çalışan kişiler için fikri mülkiyet hukuku büyük önem taşımaktadır. Fikri mülkiyet hukuku birçok farklı hukuk alanının etkisinde kalmıştır ve geniş bir kitleyi ilgilendirmektedir.

Ticaret dünyasında ürünlerin ya da hizmetlerin başka işletmelerinkilerden ayırt edilmesi büyük önem taşır. İşletmeler marka aracılığı ile bu ayırt ediciliği elde etmektedir. Markanın oluşması, sürdürülmesi, korunması ve gerektiğinde sonlanması için çeşitli hukuki işlemler yapmak gerekmektedir. Günlük hayatta da oldukça sık karşılaşılan taklit ürün gibi markaya yönelik saldırılara karşı markaya tecavüz davası açılabilmektedir.

Marka kadar önemli olan patent, faydalı model veya endüstriyel tasarım konuları da çeşitli hukuki uyuşmazlıkların konusu olabilmektedir. Bu nedenle marka-patent avukatlarından düzenli olarak danışmanlık hizmeti almak işletmeler için önemlidir. Ayrıca marka ve patent devir, rehin ya da satış ilişkilerinin konusu da olabilmektedir.

Fikri mülkiyet hukukunun en çok gündemde olan konularından biri de telif hakkıdır. Telif hakkı konusunda bireysel olarak da şirket olarak da sorunlarla karşılaşılabilmektedir. İnternetin de yaygınlaşması ile telif hakkı ihlalleri daha yaygın hale gelmiş ve telif hakkıyla ilgili davalar artmıştır. Şirketler de telif hakkı sorunları ile karşılaşabilmektedir. 

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku Yazılarımız

Genel olarak fikri ve sınai mülkiyet hukuku konuları bunlardır ancak ayrıntıya girmek gerektiği için bu konuda yazdığımız makaleleri bu sayfada topladık.

	Ankara Telif Hakları Avukatı 
	Ankara Marka Patent Avukatı 
	Patent Hakkının İhlali 
	Marka Hakkının İhlali 
	Patent Lisans Sözleşmesi 
	Lisans Sözleşmesi 
	Patent Nasıl Alınır? 
	Slogan Tescili Nasıl Yapılır? 
	FSEK’e Göre Eser Sahibinin Hakları 
	FSEK’e Göre Eser Sahibi Kimdir? 
	FSEK’e Göre Eser Nedir? 
	Patent Hükümsüzlüğü Davası 
	Marka Hükümsüzlüğü Davası 
	Vakıf Nasıl Kurulur? 
	İstanbul Telif Hakları Avukatı 
	İstanbul Marka Patent Avukatı 
	Telif Hakkı Nedir? Telif Hakları İhlalinde Ne Yapılır?