Kategori: Yabancılar Hukuku

yabancılar hukukuYabancılar hukuku ile ilgili tüm yazılarımıza hemen aşağıda bu kategoriden ulaşabilirsiniz. Ancak onun öncesinde yabancılar hukuku hakkında kısa bir bilgi isterseniz bu yazıyı okuyunuz.

Türkiye, her geçen gün daha fazla başka ülke vatandaşının yaşadığı, çalıştığı ya da bulunduğu bir ülke konumundadır. Yabancıların sayısının artması yabancılarla ilgili hukuki sorunların da artması anlamına gelmektedir. Yabancılar için, haklarını vatandaşı olmadıkları bir ülkede nasıl kullanabilecekleri endişe konusudur. Türkiye’deki kanunlar yabancıların haklarını korumayı ve mağdur olmalarını engellemeyi hedefler. Yabancıların kanunların kendilerine sağladığı haklardan faydalanabilmek için hukuk bürolarına danışarak hangi haklara sahip olduklarını öğrenmeleri önemlidir.

Yabancıların en çok karşılaştığı hukuki işlemlerden birisi oturma izni ve çalışma iznidir. Oturma izni ve çalışma izni almak için yabancıların belli şartları yerine getirmiş olması aranır. Yabancılar hukuku alanında çalışan avukatlar kişilere bu alanda danışmanlık hizmeti vererek oturma izni ve çalışma izni almalarına yardımcı olabilirler. Bunun dışında son yıllarda yabancıların Türkiye’deki gayrimenkullere olan ilgisi artmış durumdadır. Yabancıların gayrimenkul alırken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından farklı olarak yapması gereken bazı hukuki işlemler bulunmaktadır. Yabancıların belli şartları sağlamak koşuluyla Türkiye Cumhuriyeti’nden vatandaşlık almaları da mümkündür. Vatandaşlık almanın birkaç yolu bulunduğundan hangi yolun en hızlı ve doğru yol olacağı düşünülerek karar verilmelidir.

Yabancı yatırımcı sayısı gün geçtikçe yükselmektedir. Türkiye’de ekonomik olarak fırsat gören yabancılar sermayelerini burada kullanarak iş kurmak istemektedir. Hukuk büroları yabancılara şirket kurma konusunda danışmanlık hizmeti verir. Yabancıların kuracağı şirketlerin yönetmeliklere uygun olması ve doğru şekilde kurulması önemlidir. Aksi takdirde maddi ve manevi açıdan olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Türkiye’nin son yıllarda gündeminde mülteci ve yabancı sığınmacı konusu da yer almaktadır. Türkiye dünya üzerinde en çok yabancı sığınmacı barındıran ülkelerden biridir. Türkiye’ye iltica etmek isteyen yabancıların vatandaşı olduğu ülkelere göre izlemesi gereken prosedür farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca iltica etmek isteyen yabancının iltica sebebini doğru bir şekilde göstermesi gerekir. Avukatlar iltica etmek isteyen yabancılara nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda danışmanlık verebilir.

Yabancılar Hukuku Yazılarımız

Genel olarak yabancılar hukuku konuları bunlardır ancak ayrıntıya girmek gerektiği için bu konuda yazdığımız makaleleri bu sayfada topladık.

	Mavi Kartlıların Yeniden Türk Vatandaşlığına Geçmeleri 
	400 Bin Dolara Ev Alarak Türk Vatandaşlığı 
	İstanbul Vatandaşlık Avukatı 
	Ankara Yabancılar Hukuku Avukatı 
	Ankara Vatandaşlık Avukatı 
	Yabancılara Danışmanlık Hizmetleri 
	İkamet Yoluyla Türk Vatandaşlığı 
	Aile İkamet İzni 
	Kısa Dönem İkamet İzni 
	Tedavi Amaçlı İkamet İzni 
	Öğrenci İkamet İzni 
	Uzun Dönem İkamet İzni 
	Yabancıların Türkiye’den Ev ve Arazi Alma Koşulları 
	Yabancı Dernek ve Vakıfların Türkiye Temsilcilik ve Şube Açması 
	İstanbul Yabancılar Hukuku Avukatı 
	İkamet İzni Başvurusu Reddi 
	Mavi Kart Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? 
	Tanıma Tenfiz Davası 
	Çalışma İzni Başvurusunun Reddi 
	Yabancıların Çalışma İzni İptali 
	Oturma İzni İptali 
	Turkuaz Kart Nedir? 
	Yabancıların Türkiye’de Şirket Kurması 
	Yabancı Şirketlerin Türkiye’de İrtibat Bürosu Açması 
	Yabancı Şirketlerin Türkiye’de Şube Açması 
	İnsani İkamet İzni 
	Yabancıların Banka Hesabı Açması 
	Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı 
	Evlilik Yoluyla Türk Vatandaşı Olmak 
	Çalışma İzni 
	Oturma İzni (İkamet İzni) Nasıl Alınır? 
	Deport Kararı Kaldırma 
	Türk Vatandaşlığı Nasıl Alınır? 
	Yabancı Tahdit Kodları ve Kodun Kaldırılması Davası 
	Vize İhlali Cezası ve Hesaplaması