istanbul yabancılar hukuku avukatı

İstanbul Yabancılar Hukuku Avukatı

İstanbul yabancılar hukuku faaliyetleri, Mıhcı Hukuk Bürosu’nun tecrübeli yabancılar avukatları tarafından etkin bir şekilde yürütülmektedir.

Aşağıda İstanbul yabancılar hukuku avukatı ücretleri, iletişim bilgileri, faaliyet alanları ve sık sorulan soruları değerlendirdik. Özenle incelemenizi öneririz.

İstanbul Yabancılar Hukuku Avukatı Faaliyetleri

Mıhcı Hukuk Bürosu İstanbul avukatları, İstanbul Mecidiyeköy’de yer alan avukatlık ofisinden İstanbul ve çevresinde yer alan yabancılara avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Mıhcı Hukuk Bürosu İstanbul yabancılar hukuku avukatı faaliyetleri genel olarak şu şekilde sayılabilir;

 • Türk vatandaşlığı başvurusu yahut Türk vatandaşlığından çıkma işlemleri,
 • Sınırdışı (deport) kararının iptali davası,
 • Yabancının ihtiyacı ve özelliğine göre oturma izni alınması,
 • Yabancının ihtiyacı ve özelliğine göre çalışma izni alınması,
 • Vize ihlali hesaplama ve yabancının durumuna göre hukuki çözüm üretme,
 • Yabancı tahdit kodlarının kaldırılması için hukuki süreç,
 • Yabancılar için Türkiye’de banka hesabı açma,
 • Yabancıların Türkiye’de şirket kurması, Yabancı şirketlerin Türkiye’de şube ve irtibat bürosu açması,
 • Oturma ve çalışma izninin iptali kararlarına karşı idari işlemin iptali davası,
 • Oturma ve çalışma izni ile Türk vatandaşlığı başvurusunun reddine karşı idari işlemin iptali davası,
 • Yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de tanınması ve tenfizi davaları,
 • Yabancı dernek ve vakıfların Türkiye’de temsilcilik ve şube açması,
 • Yabancıların Türkiye’den konut, arsa ve araç almaları,

İstanbul yabancılar hukuku faaliyetleri sadece bu sayılanlarla sınırlı değildir. Burada sayılanlar yalnızca İstanbul’da en yoğun karşılaşılan yabancılar hukuku işlemleridir. Bunların dışında da İstanbul yabancılar avukatı faaliyetlerini yürütür.

İstanbul Yabancılar Hukuku Avukatı İletişim Bilgileri

Mıhcı Hukuk İstanbul Ofisi Adresi: Ortaklar Cad. No: 14, Kat: 4, Daire: 7, Mecidiyeköy Şişli / İstanbul.

İstanbul Yabancılar Hukuku Avukatı Telefon Numarası: +90 (212) 909 19 94

E-Posta Adresi: [email protected]

Mesai Saatleri: Hafta içi 09.00 – 19.00 (Mesai saatleri dışı randevu talepleri için ofisimizle ayrıca görüşmeniz gereklidir.)

İstanbul Yabancılar Hukuku Avukatı Ücretleri 2023

İstranbul yabancılar hukuku avukatı ücretleri, müvekkil ile yabancı kişi arasında serbest şekilde belirlenir. Burada fiyat belirlenirken yabancının kim olduğu değil, işin niteliği önemlidir. Bu ücrete etki eden bir çok unsur vardır. 

Örneğin; sürecin aşağı – yukarı ne kadar süreceği, ne tür işler yapılacağı, bu işlerin çeşitliliği, uyuşmazlığın kapsamı vb. unsurlar İstanbul yabancılar hukuku avukatı ücretine etki eder.

İstanbul’da yabancılar avukatı ücretleri genellikle yabancı para birimi üzerinden belirlenir. Ücretler ve miktarlarla ilgili net bilgi edinmek için İstanbul yabancılar hukuku avukatına sorulmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yukarıda İstanbul yabancılar avukatı iletişim bilgileri, çalışma alanları ve ücretin nasıl belirleneceğinden bahsettik. Ayrıca sık sorulan bazı soruları yanıtlamakta yarar görüyoruz.

İstanbul Yabancılar Hukuku İşleri Ne Kadar Sürer?

İstanbul’da yabancılar için yapılan başvurular ve açılan davalar her zaman aynı sürede tamalanmaz. Somut olayın özelliklerine göre dava ve başvuru süreleri değişir. Ancak ortalama sürelere örnek vermek gerekirse:
 
Yabancı tahdit kodlarının kaldırılması: 1 yıl ile 2 yıl arası
Türk vatandaşlığının alınması: 1.5 yıl ile 2.5 yıl arası
Oturma izni alınması: 1 ay ile 4 ay arası
Çalışma izni alınması: 1 ay ile 3 ay arası
Deport iptali davası: 8 ay ile 2 yıl arası
Vatandaşlık, oturma vb. izinlerin reddi halinde dava: 10 ay ile 2 yıl arası
Yabancıların Türkiye’de şirket, şube, temsilcilik kurması: 1 ay ile 4 ay arası.

İstanbul Yabancılar Hukukunda Ne Kadar Masraf Çıkar?

İstanbul yabancılar hukuku avukatı ücreti haricinde her uyuşmazlık türü için değişen masraflar söz konusudur. Bu masraflar mahkemeye ve idari merciilere ödenen harç ve gider kalemleridir. Bunlar davadan davaya ve idari başvuruların farklılığına göre değişir. Örneklendirmek gerekirse; 2023 Vatandaşlık başvurusunun reddi, oturma ve çalışma izni başvurusunun reddi, deport iptali gibi davalarda:

Başvurma Harcı: 80,70 TL
Karar Harcı: 80,70 TL
Vekalet Harcı: 11,50 TL
Vekalet Pulu: 18,15 TL
Posta Masrafları: 588,00 TL
Yürütmenin Durdurulması Harcı: 133,00 TL (deport iptali davasında gerekmez)

bunun gibi harç kalemleri ödenir.

İstanbul’da vatandaşlık, oturma, çalışma izni gibi idari başvurularda da aşağı yukarı sürece göre değişecek şekilde 1000 TL ile 2000 TL arasında masraf çıkar.

Yabancıların Türkiye’de şirket kurma işlemlerinde de tüm süreci birlikte değerlendirecek olursak İstanbul’da aşağı yukarı 6 ile 7 bin TL arasında bir harç çıkacaktır.

İstanbul Yabancılar Hukuku Avukatı Ücreti Nasıl Belirlenir?

İstanbul yabancılar hukuku avukatı ücreti, İstanbul Barosu tarifesi etrafında belirlenir ama bu tarifeye birebir uyulacak diye kesin bir kaide yoktur. Burada somut uyuşmazlığın türüne, kapsamına, yapılacak işlerin çeşitliliğine vb. özelliklere göre avukat ile yabancı kişi arasında serbest şekilde belirleme yapılır.

İstanbul En İyi Yabancılar Hukuku Avukatı Nasıl Bulunur?

İstanbul en iyi yabancılar hukuku avukatı şeklinde bir tabir, TBB avukatlık meslek etiği kuralları açısından sakıncalıdır. Bu nedenle avukatlar arasında böyle bir kullanım söz konusu olmaz. 

Ancak uygulamada yabancılar arasında yabancılar hukuku ile ilgili işlere yoğunlaşmış ve bu alanda uzmanlaşmış avukatlar için İstanbul en iyi yabancılar avukatı tabiri kullanılmaktadır. Mıhcı Hukuk Bürosu, kurulmasından bu yana yabancılar hukuku çalışmalarını aktif ve etkin bir şekilde sürdürmektedir.

İstanbul Yabancılar İşleri Hangi Merciilerde Görülür?

İstanbul yabancılar avukatı, çalışmalarını İstanbul’da yer alan çeşitli merciilerde yürütür. Bunları tablo ile örnekleyebiliriz:

İSTANBUL YABANCILAR HUKUKU İŞLERİ,UYUŞMAZLIĞA BAKAN İSTANBUL MERCİİ,
Vatandaşlık, çalışma izni, oturma izni vb. başvurular,İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü,
Deport iptali davası,İstanbul İdare Mahkemeleri,
Vatandaşlık, çalışma izni, oturma izni vb. başvuruların reddine karşı dava,İstanbul İdare Mahkemeleri,
Yabancı mahkeme kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi,Konusuna göre İstanbul Aile Mahkemeleri, İş Mahkemeleri, Asliye Hukuk Mahkemeleri vb.

İstanbul Yabancılar Hukuku Avukatı Ne İş Yapar?

İstanbul yabancılar avukatı, yabancılarla ilgili her türlü hukuki işlemde büyük öneme sahiptir. Yabancıların yabancı oldukları mevzuat ve dil problemi de gözönünde bulundurulursa anlaşılacaktır ki deneyimli İstanbul yabancılar hukuku avukatları ile çalışılmalıdır.

 • İstanbul yabancılar hukuku avukatı, yabancı kişinin vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni vb. başvurularından önce yabancının hukuki durumunu inceler. Onunla ilgili plan çıkarır ve ona en uygun başvuruyu izah eder. Başvurudan önce hukuki sürecin işleyişine göre ihtimalleri gözönünde bulundurarak strateji oluşturur. Bu doğrultuda yabancı için en uygun yola göre başvurur.
 • Yabancılarla ilgili hukuki işleyiş kimi nedenlerden ötürü siyasi ve politik nedenlere göre değişebilmektedir. İstanbul yabancılar hukuku avukatı, yabancı müvekkilinin bu siyasi-politik muamelelerden etkilenmemesini sağlar.
 • Deport iptali davalarında süre önemlidir. Uygulamada çoğu zaman süre kaçırılır. Ancak burada çeşitli savunma mekanizmaları vardır. Dil ve kötü muamele unsuru süre bakımından avantaj sağlar. Bunlar İstanbul yabancılar hukuku avukatı bu avantajı kullanarak müvekkilin haklarını savunur.
 • Yabancıların Türkiye’de şirket, şube, temsilcilik vb. açmaları da oldukça teknik süreçlerdir. Bu süreçte asgari şartları yerine getirip şirketi kurmak yeterli değildir. Uzun vadede problem çıkarır. Bu nedenle İstanbul yabancılar hukuku avukatı, yabancılar için Türkiye’de şirket vs. kurarken şirketin somut özelliklerine ve yapılacak işin niteliğine bağlı olarak çeşitli işlemler gerçekleştirir ve uzun vadede şirketin hukuki zeminini sağlam temeller üzerine kurar.

Yabancılar Hukuku Avukatı Önemi

Yukarıda İstanbul yabancılar hukuku avukatı ücreti, iletişim bilgileri ve çalışma alanlarından bahsettik. 

Bu sayılanlar İstanbul yabancılar hukuku avukatı çalışmalarındaki kritik aşamalardan sadece bazı örneklerdir. Bunun haricinde somut olayın akışı içinde anlık gelişen problemlere yarayışlı hukuki çözüm üretmek için İstanbul hukuk bürosu yardımı alınmalıdır.

NOT: Ankara ve çevresinden yabancılar hukuku avukatı arıyorsanız “Ankara yabancılar hukuku avukatı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.