vize ihlali cezası hesaplama

Vize İhlali Cezası ve Hesaplaması

(3 Dakika Ortalama Okuma Süresi)

Ülkeler ağırladıkları yabancıları ne süreyle ve ne amaçla ağırladıklarını bilmek isterler. Bu nedenle vizeler belli bir süre ve amaç için verilmektedir. Bu durum vize ihlali kavramını ortaya çıkarmıştır. Vize ihlali, gidilen ülkede vize süresinden fazla bir süre kalmak ya da amacı dışında davranmaktır. Örneğin; 2 aylık vize alan kişinin 3 ay ülkede kalması vize ihlali anlamına gelecektir. Başka bir örnek vermek gerekirse; öğrenci vizesi ile ülkeye giren kişinin çalışması ihlaldir.

Ülkeye kaçak yollarla girilmesi de vize ihlalinin bir türüdür. Son yıllarda Türkiye’ye çeşitli Ortadoğu, Asya ve Afrika ülkelerinden kaçak olarak fazla sayıda kişinin girdiği bilinmektedir. Bu kişiler de tespit edildiğinde aşağıda anlatılacak prosedür uygulanır ve vize ihlali cezası da verilir.

Vize süresini ve amacını aşmak ve ülkeye kaçak girmek dışında oturum izni ve çalışma izni de vize ihlalinin konusu olabilmektedir. Çalışma izninin süresi dolmasına rağmen çalışan, oturma izninin süresi dolmasına rağmen Türkiye’de ikamet eden yabancılar da vize ihlalinde bulunmuş olmaktadır.

Vize İhlali Cezası

Vize ihlali yapan yabancı kaçak konumuna düşmektedir. Bu durumda vize ihlali yapan yabancının ceza olarak bir ücret ödemesi gerekir. Bu ceza yıllık ikamet izni harcının 2 katı olarak hesaplanır. Bazı ülkelerin vatandaşlarının bu kurala aykırı davranması durumunda bu ücrete ek olarak vize harcı da ödemeleri gerekmektedir.

Vize ihlali cezası olarak kesilen para cezasını ödemeden Türkiye’den çıkılması halinde yabancı sınırdışı edilir. Bu durumda 5 yıl süre için yabancı hakkında deport kararı, yani sınırdışı kararı verilir. Zaman zaman sınırdışı edilen yabancılara yönelik af kararları çıkabilmektedir. Ancak günümüz itibariyle herhangi bir af uygulaması söz konusu değildir.

Vize ihlali cezasının ödenmesi halinde yabancının ülkede kalmak için bir şansı daha vardır. Cezayı ödedikten sonra, çıkış giriş yaparsa ve Türkiye’ye giriş yaptıktan 10 gün içerisinde oturum iznine başvuracağını taahhüt eder ve bunu yaparsa sınırdışı edilmez. Buna şartlı giriş denir. Ancak 10 gün içerisinde başvuruda bulunmazsa kaçak durumuna düşecek ve yakalanırsa deport yani sınırdışı edilecektir. Deport hakkında geniş bilgiyi deport nedir? yazımızdan okuyabilirsiniz.

ÖNEMLİ!: Bu sırada yapılacak işlemlerdeki hatalar 5 yıl deport olmanıza neden olacağından bir avukat ile çalışılması yerinde olacaktır. Bu konuda ofisimiz uçak biletinin alınmasından ülkeye girişte karşılanmaya ve oturma iznine başvuruya kadar tüm hizmetleri paket olarak vermektedir.

Vize İhlali Cezası Hesaplama

“Vize ihlali cezasının miktarını öğrenmek için bizi aramayınız. Vize ihlali cezası hesaplama konusunda kesin bilgiyi sınır kapılarından, havalimanındaki vize ihlali ofisinden öğrenebilirsiniz.”

Vize ihlalinde para cezası miktarı ihlali yapan yabancının vatandaşı olduğu ülkeye ve kaçak olarak ülkede kaldığı süreye göre değişebilmektedir. Birkaç örnekle ödenmesi gereken ceza miktarını açıklayalım.

  • Azerbaycan vatandaşları 30 gün vizesiz olarak Türkiye’de kalabilmektedir. Toplam 8 ay Türkiye’de kalan Azerbaycan vatandaşı ilk ayını vizesine uygun olarak, geri kalan 7 ayı kaçak olarak geçirmiş olacaktır. Bu durumda kendisinin ödemesi gereken miktar; 50 USD (İlk ay bedeli) + 60 USD (İlk aydan sonraki her ay için 10 USD) + Kart bedeli olacaktır.
  • Gürcistan vatandaşları 90 gün vizesiz olarak Türkiye’de kalabilmektedir. Toplam 6 ay Türkiye’de kalan Gürcistan vatandaşı, 3 ay fazladan kalmış demektir. Böyle bir durumda ödenmesi gereken ceza miktarı; 50 USD (İlk ay bedeli) + 20 USD (İlk aydan sonraki her ay için 10 USD) + Kart bedeli + Vize harcı olarak belirlenecektir.
  • Özbekistan vatandaşları 30 gün vizesiz olarak Türkiye’de kalabilmektedir. Toplam 2 ay Türkiye’de kalan Özbekistan vatandaşı 1 ay fazladan kalmış durumdadır. Bu durumdaki Özbekistan vatandaşının ödemesi gereken miktar; 50 USD (İlk ay bedeli) + Kart bedeli + Vize harcı olacaktır.

Vize İhlal Ofisi

Vize ihlal ofisi, kaçak kalınan süreye ve vatandaşı olunan ülkeye göre cezanın hesaplanacağı ve cezanın ödeneceği yerdir. Vize ihlal ofisi havalimanlarında bulunur. Kaçak olarak Türkiye’de kalan yabancı buraya giderek cezasını ödeyebilir.

Vize İhlali Cezası Nereye Ödenir?

Vize ihlali yapan yabancılar belli bir miktar ceza ödemelidir. Sınırdışı edilmemek için bu cezanın ödenmesi gerekmektedir. Vize ihlali cezası havalimanlarında bulunan vize ihlali ofisine ödenebilir. Ödemenin ardından 10 gün içinde ikamet izni için başvuru yapılacağına dair taahhütname imzalanarak ülkeden çıkış yapılırsa hemen bir gün sonra tekrar giriş yapmak mümkündür. 

Her zaman belirttiğimiz gibi bu konuda mutlaka bir avukattan danışmanlık almanız gerekir. Eksik evrak olması, usule aykırı iş yapılması, cezanın eksik beyanı ve eksik ödenmesi, yabancı hakkında tahdit kodu olması, yeniden girişte usuli hata yapılması, girdikten sonraki oturma iznine başvurmada hata yapılması veya sürenin kaçırılması durumunda 5 yıl deport kararı uygulanır yani 5 yıl Türkiye’ye giriş yasağı uygulanır.

Vize İhlali Yapan Yabancılara Af

Vize ihlali yapan yabancılara yönelik af uygulamaları zaman zaman görülmektedir. Güncel olarak böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak kanun bu yabancılara alternatif sunmuştur. Kanuna göre vize ihlali yapan yabancı cezayı ödeyerek ülkeden çıktıktan sonra, 10 gün içerisinde ikamet iznine başvuracağına dair taahhütname imzalarsa ülkeye sonraki gün hemen yeniden girebilir. Taahhütnamenin imzalanmasına rağmen 10 gün içinde başvuru yapılmazsa yeniden kaçak yabancı durumuna düşülür.

Vize ihlali yapan yabancılar neler yapabileceğine, nasıl bir yol izleyebileceğine dair bir yabancı avukatından yardım alabilir. Avukatlar vize ihlali yapan yabancılar için gerekli işlemleri yaparak istedikleri sonucu almalarını sağlayabilir.

Vize İhlali Durumunda Türkiye’ye Ne Zaman Giriş Yapılabilir?

Vize ihlali durumunda Türkiye’ye ne zaman giriş yapılabileceği duruma göre değişiklik göstermektedir. Eğer yabancı ülkeden ayrılırken cezasını öder ve 10 gün içerisinde ikamet izni için başvuru yapacağını taahhüt ederse bir gün sonra dahi Türkiye’ye giriş yapabilir veya isterse daha sonra da giriş yapabilir.

Vize İhlali Sonucu Deport (Sınırdışı Edilen) Yabancı Ne Yapmalı?

Vize süresini aşan, oturum izni süresini aşan ve çalışma izni süresini aşan yabancılar vize ihlali yaparak kaçak konumuna düşer. Eğer yukarıda belirtilen usule göre işlemlerini yapmamış cezasını ödememiş ise hakkında 5 yıllık deport kararı uygulanır. 

Bu aşamadan sonra 5 yıl sınırdışı edilen yabancı ancak meşruhatlı vize davetiyesi alarak Türkiye’ye tekrar giriş yapabilir. Bu da çalışma, öğrenci, evlilik ve hastalık vizesi gibi sıralanabilir. Ancak durumun koşullarına uygun olan tip seçilmelidir. Aksi halde bu başvurularda çoğu zaman ret görmekteyiz. Başvurunun türüne göre yapılacak işlemler farklılık göstermektedir.

Bu konuda ayrıntılı bilgiyi “deport kararı kaldırma” yazımızda okuyabilirsiniz.

Vize İhlali ile Birlikte Yabancı Hakkında Tahdit Kodu Konması

Sınırdışı edilen yabancılar hakkında Ç114, G87, Ç141 gibi kodların konulduğunu görmekteyiz. Bazı kodlar bilgilendirici olduğu gibi bazıları sınırlayıcıdır. Dolayısı ile hakkında sınırlayıcı kod kararı olan bir yabancı yukarıda anlatılanların tamamını usulüne uygun yapsa da Türkiye’ye hakkındaki kod kararı mahkeme kararı ile kaldırılmadıkça giriş yapamaz. Bu nedenle yukarıdaki işlemler yapılmadan önce bir avukat aracılığı ile yabancı hakkında ne tür bir kod bunun kontrolünün yapılması daha sağlıklı olacaktır. Biz bu konuda ilk olarak kod kontrolü yapıyoruz ve ona göre yol haritasını belirliyoruz.

Tahdit kodu konusunda yazdığımız yabancı tahdit kodları yazımızı okuyabilirsiniz.

Vize İhlalinde Avukatın Önemi

Vize ihlali durumunda neler yapılabileceği, hangi yolu izlemenin daha avantajlı olacağı konusunda avukattan danışma hizmeti alınabilir. Ayrıca sınırdışı kararına itirazın avukat aracılığıyla yapılması hem yabancının dil olarak kendini ifade etmesinin zor olması hem de ülkeye girememesi dolayısıyla daha doğru olacaktır. Mıhcı Hukuk Bürosu olarak yabancı müvekkillerimize vize ihlali ve deport kararı konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Vize ihlali ile ilgili danışmak isteyen kişiler telefonla ya da maille büromuza ulaşabilir.

Bu makale faydalı mıydı?