Yabancıların Banka Hesabı Açması

Yabancıların Banka Hesabı Açması

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, statüsü veya kökeni ne olursa olsun yabancı olarak kabul edilmektedir. Bu bakımdan yabancılara ilişkin hukuki mevzuata tabi olurlar. Yabancıların banka hesabı açması birçok bakımdan ihtiyaç duyulan bir iştir. Türkiye’de öğrenim gören, ikamet eden, yatırım yapmak ve şirket açmak isteyen, gayrimenkul almak isteyen, Türkiye’deki ailesine para göndermek isteyen vb. birçok yabancı nasıl banka hesabı açacağına dair araştırma yapmaktadır.

Yazımızda yabancıların nasıl banka hesabı açabileceğine, yabancıların banka hesabı açmasının şartlarına, gerekli belge ve başvuru sürecine, yabancı şirketler için banka hesabı açma işlemlerine,yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı kazanmada banka hesabı açmanın gerekliliğine ve bazı bankaların uygulamaları ile birlikte konunun diğer önemli ayrıntılarına değineceğiz. Sürecin doğru anlaşılabilmesi adına yazının dikkatlice okunmasını tavsiye ederiz.

ÖNEMLİ!: Uygulamada her bankanın birazdan bahsedeceğimiz belgelere ek belgeler talep etmesi durumu söz konusudur. Ayrıca özellikle yabancı şirketlere banka hesabı açma konusunda şirketin profilini ve özgeçmişini, önceki yaptığı işleri, hesabı açma sebebini bir yazı olarak talep etmektedir. Bu nedenle biz başvurularımızı yaparken ilk olarak bankalar ile görüşüp ek belgelerin neler olacağını belirleyip bankadan hesap açılışı konusunda onay almakta daha sonra müvekkilimizi imza için davet etmekteyiz.

Yabancılar Nasıl Banka Hesabı Açabilir? Başvuru ve Gerekli Belgeler

Yabancıların banka hesabı açması konusu ikili bir ayrım ile çözümlenmektedir. Yabancı gerçek kişilerin banka hesabı açması ve yabancı şirketler için banka hesabı açılması şeklinde bir ayrım söz konusudur. Öncelikle gerçek kişilerin nasıl banka hesabı açabileceklerinden bahsedeceğiz.

Bankalar yabancılara hesap açacağı zaman bazı bilgi ve belgeler talep eder. Banka hesabı açmak isteyen yabancı, öncelikle bunları hazır etmelidir. Buna göre banka hesabı açmak isteyen yabancı şu işlemleri gerçekleştirmelidir:

  • İlk olarak ilgili yabancının bir tebligat adresine ihtiyacı vardır. Bu olmaksızın yabancının bir bankada hesap açması zor bir işlemdir.
  • Ardından ilgili yabancının vergi dairesine pasaportu ile yaptığı bir başvuru sonucunda kendisine verilen bir potansiyel vergi numarasına ihtiyacı vardır.
  • İkamet adresi ve vergi numarasının yanında pasaport da olmazsa olmaz bir unsurdur. Banka hesabı açmak isteyen yabancı bu işlem esnasında muhakkak pasaportunu yanında bulundurmalıdır.
  • Bazı bankalar uygulamada yabancı kişiden Türkiye’de alınmış bir telefon numarası veya adına bir fatura da isteyebilmektedir. Böyle bir talebi olan bankaya başvurulacaksa bu şekilde bir numaranın elde edilmiş olması gerekmektedir.

Yabancı kişi, Türkiye’de banka hesabı açtığı zaman bu hesaba istediği zaman erişebilir ve para transferi bakımından daha ekonomik bir imkanı elde etmiş olur. Yabancı kişi bu banka hesap kartı ile Türkiye’de alışveriş yapabilir. Yine internet üzerinden yapılan alışverişlerde de bu kart kullanılabilir.

Ancak banka hesabı açılmış olması otomatik olarak kredi kartı da alınabileceği anlamına gelmez. Çünkü Türkiye’de kredi kartı sahibi olmak banka hesabı olmaktan daha ağır şartlara bağlanmıştır.

Yabancıların Banka Hesabı Açması infografik

Yabancı Şirketlerin Banka Hesabı Açması, Başvuru ve Gerekli Belgeler

Yabancı şirketler çeşitli nedenlerle Türkiye’de banka hesabı açma ihtiyacı hissedebilmektedir. Yabancı şirketlerin Türkiye’de banka hesabı açmalarında takip edebilmesi gereken hukuki işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Şirket adına banka hesabı, şirket adına hukuki işlemleri gerçekleştirebilen yani imza yetkisine sahip olan müdür, ortak vs. yetkili tarafından açılabilir.
  • Kişisel banka hesabı alımında olduğu gibi şirket için yapılacak başvurudan önce de şirket adına vergi numarası alınmalıdır. Ancak vergi numarası alacak olan şirketin Türkiye’de ticari faaliyet içinde olması şart değildir. Herhangi bir ikamet adresine sahip olan şirket bu vergi numarasını vergi dairesinden talep edebilecektir. Bu vergi numarası şirketin vergi vereceği anlamına gelmemektedir.
  • Yabancı şirketler için banka hesabı açılabilmesi için; şirket ana sözleşmesi, ticaret odası kaydı, kuruluş ve faaliyet belgeleri, ticaret sicilinde yer alan kayıtlar gereklidir. Şirket adına banka hesabı açmaya yetkili olan kişi bu saydığımız belgeler, vergi numarası ve ikamete ilişkin belgelerle birlikte hangi bankadan hesap açtırmak istiyorsa ona gidecektir.
  • Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar yabancı şirketler için daha müsamahalı bir yaklaşım sergilemekte ve banka hesabı açmada kolaylık sağlamakta, Türkiye’de bir tebligat adresi, şubesi, irtibat bürosu gibi bir adresi bulunmayan şirketler bakımından zorluk çıkarmaktadır.
Yabancıların Banka Hesabı Açması İçin Gerekli Belgeler infografik

Bankaların Yabancılara Hesap Açma Uygulamaları ve Farklılıkları

Bu saydığımız prosedür ve şartlar uygulamada aranan asgari şartlardır. Bankalar kendilerine göre ekstra şart ve koşul oluşturabilmektedir.

Birçok banka da uluslararası alanda problemli şirket ve kişilere banka hesabı açmak istemez. Banka hesabı açma noktasında bankalar arasında bu şekilde farklılıklar olduğu gibi katılım bankaları da normal bankalara göre farklılık gösterebilmektedir.

Ek olarak belirtmek gerekir ki İran, Afganistan gibi ülke vatandaş ve şirketlerine banka hesabı açmak oldukça zordur. Uluslararası terörizmin finanse edilebileceği veya Amerikan ambargosunun delinebileceği bankalarca hesap açılmamasına gerekçe gösterilmektedir.

Yabancıların Banka Hesabı Açması Ne Kadar Sürer?

Yabancıların banka hesabı açma süresi esasen yalnızca bankada geçirecekleri birkaç saatten ibarettir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz ön şartların sağlanması zaman alabilir. Özellikle bankalara başvuru yapıp ön onay alma ve ek belgeleri tamamlama süreci ile ikamet adresi meselesi kimi durumlarda biraz karmaşık bir hal almakta ve zamansal olarak biraz uzun sürebilmektedir.

Yabancıların banka hesabı açma süresine etki eden temel unsurlardan birisi de şüphesiz deneyim sahibi bir yabancılar avukatının hukuki yardımına başvurulmuş olmasıdır. Yabancılar hukuku avukatı süreci hızlı ve etkin şekilde takip ederek zamansal olarak olumlu etki sağlar.

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı Kazanmada Banka Hesabı Açma

Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığını kazanma, genel olarak yabancıların çok ilgisini çeken bir konudur. Özellikle 2018 yılı itibariyle yatırım yoluyla Türk vatandaşlığını kazanma şartları oldukça hafifletilmiştir.

Buna bağlı olarak yatırım yoluyla Türk vatandaşlığına ilgi artmıştır. Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı kazanma bu yazımızın konusu değildir. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için “Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığı” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Ancak genel olarak bahsetmek gerekirse bir takım sermaye yatırımlarının yabancıya vatandaşlık hakkı tanıması söz konusudur. Bu sermaye yatırımları da Türkiye’de bankalar üzerinden gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak yatırım yoluyla Türk vatandaşı olmak isteyen yabancıların banka hesabı açması zorunludur.

Dolayısıyla yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı prosedüründen önce bu yazıda bahsettiğimiz banka hesabı açma prosedürü takip edilecektir.

Savaş Sonrası Ruslar İçin Banka Hesabı Açılması Konusu

Herkesin bildiği üzere, 2022 yılından Ukrayna ve Rusya arasında savaş çıkmış ve bu savaş nedeni ile Rusya’ya ve Rus vatandaşlarına karşı bir takım ambargo ve yaptırımlar uygulanmıştır. Bu nedenle Rus vatandaşlarının bir çok ülkede iş yapması zorlaşmış ve hatta banka hesabı dahi açılması zor hale gelmiştir.

Yaptığımız işlerden gördüğümüz kadarı ile Türkiye’de de çoğu banka bu yaptırımlara uymakta ve Rus vatandaşlarına banka hesabı açmamaktadır. Türkiye’de ancak bir kaç banka Ruslara banka hesabı açılmasına izin vermektedir. Bu bankalar ise eskisine nazaran daha sıkı kurallar belirlemektedir.

Bu nedenle Türkiye’de banka hesabı açacak Rus vatandaşları bu konuda tecrübeli bir avukat ile çalışmaları daha sağlıklı olacaktır.

Yabancıların Banka Hesabı Açması ve Avukat Desteği 

Yabancılar yukarıda belirttiğimiz üzere çeşitli nedenlerle banka hesabı açmak istemektedir. Ancak bu istekleri gene açıkladığımız üzere bazı hukuki prosedürlerin takip edilmesi ile gerçekleşebilir. Dolayısıyla bu süreci doğru bir şekilde işletmek şarttır. Buna bağlı olarak deneyim sahibi bir yabancılar avukatı ile görüşerek hukuki yardım almak önem taşır.

Aksi halde gereksiz yere hem zamansal olarak hem de parasal olarak kayıp ortaya çıkabilir. Yabancılar avukatı, somut olayın şartlarını inceleyerek ilgili yabancı kişi için izlenmesi gereken en avantajlı yolu tespit ederek bunu hızlı bir şekilde yerine getirir.