Mecidiyeköy Hukuk Büroları

Şişli Mecidiyeköy Avukat ve Hukuk Büroları

Mecidiyeköy, avukatlar ve hukuk büroları bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve İstanbul Şişli’de yer alır. Şişli avukat ve hukuk büroları denildiği zaman aslında bunun çok önemli bir kısmı Mecidiyeköy’de yer alır.

Yazımızda Mecidiyeköy hukuk büroları, çalışma şekilleri ve bölgenin genel durumu hakkında bilgilendirme yapacağız. Mecidiyeköy ve özellikle şişli hukuk büroları hakkında merak edilen soruları yanıtlandıracağız.

Ancak öncesinde Mecidiyeköy merkezde bulunan ofisimiz Mıhcı Hukuk Bürosu ilgili bilgilere şu şekilde ulaşabilirsiniz.

MESAİ SAATLERİ   Hafta içi 09.00 – 19.00 (Mesai saatleri dışı randevu talepleri için ofisimizle ayrıca görüşmeniz gereklidir.)

PARK YERİ          Trump AVM 3 saate kadar ücretsiz park imkanı sunmaktadır. Aracınızı Trump AVM’de park ederek 2 dk. yürüme ile ofisimize ulaşabilirsiniz.

TOPLU TAŞIMA    Mecidiyeköy Metrobüs 1. dk yürüme, Metro Mecidiyeköy 2. yürüme, Mecidiyeköy otobüs durakları 1 dk yürüme.

HARİTA                    Aşağı kaydırarak görebilirsiniz.

MASKE                    Ofis görüşmelerinde personel 2022 ortasına kadar maske takmaktadır.

Şişli ve Mecidiyeköy Avukat ve Hukuk Büroları

İstanbul’da avukatlık faaliyeti denildiği zaman akla ilk olarak Şişli ve Mecidiyeköy hukuk büroları gelir. Çünkü yoğunluk bu bölgede toplanmıştır. Mecidiyeköy hukuk büroları arasında belirli alanlarda uzmanlaşmış olanlar da vardır geniş çapta avukatlık hizmeti veren bürolar da vardır.

Esas olarak İstanbul (Çağlayan) Adliyesi merkezli çalışsalar da tüm İstanbul hatta tüm Türkiye çapında faaliyet gösterir Mecidiyeköy avukatlık büroları. O kadar ki bazı Mecidiyeköy avukatlık büroları uluslararası alanda çalışma yapar.

Mecidiyeköy Avukatlarının Avantajları

Mecidiyeköy hukuk büroları her şeyden önce ulaşılabilirlik noktasında oldukça avantajlıdırlar. Bölgenin konumu İstanbul içerisinde oldukça merkezidir. İstanbul’un bütün adliyelerine göre merkezi bir yer sayılır. Bunun haricinde Şişli ve Mecidiyeköy hukuk büroları ciddi anlamda hukuki uyuşmazlık çeşitliliğine sahiptir. Hukukun bir çok alanında uzmanlaşma ve tecrübe edinme Şişli ve Mecidiyeköy hukuk büroları için daha hızlı sağlanır.

Çağlayan Adliyesi ve Çalışma Sistematiği

Çağlayan Adliyesi çok büyük ve aktif bir şekilde çalışan Avrupa’nın en büyük adliyesidir. Bütün yargı, soruşturma ve icra işleri aynı bina içerisinde  görülmektedir.

Çağlayan adliyesinde genellikle salı ve perşembe günleri duruşmalar yapılırken diğer günlerde başka hukuk işleri görülür.

Adliye içerisinde Şişli avukatlarının ve tabii ki adliyeye yolu düşen diğer bölge avukatlarının kullanımına sunulmuş baro odaları mevcuttur.

Şişli ve Mecidiyeköy Hukuk Büroları Faaliyet Alanları

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Şişli ve Mecidiyeköy hukuk büroları ve avukatları hukukun bir çok alanında faaliyet yürütmektedir. Bunlar genel olarak:

 • Ceza soruşturma ve kovuşturma süreçleri
 • Gayrimenkul davaları
 • Boşanma davaları
 • İş davaları
 • Şirket işleri
 • Kıymetli evrak (senet) ve ticari işletme davaları
 • Hukuki danışmanlık
 • Sözleşme hazırlama, güncelleme, uygulama ve sona erdirme
 • İcra takibi işleri
 • Yabancılar hukuku
 • Banka ve sigorta hukuku
 • Nüfus davaları
 • Tazminat hukuku

Bunların haricinde bazı Mecidiyeköy hukuk büroları da belirli özel alanlarda uzmanlaşmış avukatları içinde barındırır. Bu alanları da şu şekilde izah edebiliriz:

 • Fikri ve sınai mülkiyet hukuku
 • Bilişim hukuku
 • E-Ticaret hukuku
 • Tahkim davaları
 • Spor hukuku
 • Deniz ticaret hukuku
 • Sağlık hukuku

Mecidiyeköy Avukatları Uzmanlık Alanları

Genel olarak avukatlar arasında ceza avukatı, boşanma avukatı, bilişim hukuku avukatı gibi ayrımlar bulunmadığı gibi Mecidiyeköy hukuk büroları arasında da böyle bir ayrım bulunmaz. Yani her avukat her hukuki alanda faaliyet gösterebilir.

Ancak uygulamada avukatların kendi iradesi ile bir veya birden fazla alana yöneldikleri görülür. Mecidiyeköy avukatları da bu şekilde bir yönelim içindedir. Bu alanları genel olarak şöyle izah edebiliriz:

Mecidiyeköy Ceza Avukatı

Çağlayan adliyesinde savcılık ve ağır ceza – asliye ceza mahkeme sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle Şişli hukuk büroları ceza hukuku alanında oldukça tecrübe sahibidirler.

Ceza muhakemesi suç bildiriminin alınması ile soruşturma aşaması olarak başlar, kovuşturma yani mahkeme aşaması, sonrasında istinaf temyiz aşaması olarak devam eder. Bu süreçte tutuklama, adli kontrol, gözaltı vs. çeşitli koruma tedbirleri söz konusu olabilir.

Ceza avukatları ve dolayısıyla Mecidiyeköy ceza avukatları tüm bu süreçte gerek müdafii sıfatıyla gerek vekil sıfatıyla etkin hukuki yardım sunar.

Çağlayan adliyesinin konumu ve ceza mahkemelerinin sayıca fazlalığı nedeniyle gerek Mecidiyeköy ceza avukatları gerek Şişli ceza avukatları bu adliyede etkin faaliyet gösterir.

Mecidiyeköy Boşanma Avukatı

Boşanma davaları sadece boşanmayı konu edinmez. Bunun yanında boşanmanın feri’leri dediğimiz; nafaka, tazminat, çocuğun velayeti, mal paylaşımı vs. gibi konuları da kapsar. Bunun yanında aile hukuku da sadece boşanmadan ibaret değildir.

Vesayet davaları, evlat edinme davaları, boşanma davaları, evden uzaklaştırmaya ilişkin süreçler vs. oldukça geniş kapsamlıdır. Gerek Çağlayan Adliyesi gerek İstanbul’un diğer adliyeleri aile mahkemeleri bakımından çok geniş bir sahaya sahiptir.

Bu noktada Mecidiyeköy boşanma avukatları ve Şişli boşanma avukatları uzun yıllara dayanan tecrübeleri ile hukuki süreci takip eder.

Mecidiyeköy İcra Avukatı

Neredeyse her hukuki sürecin sonunda bir icra takibi veya icrai başka bir işlem söz konusu olmaktadır. Çağlayan adliyesi İstanbul’un en kalabalık icra trafiğine sahiptir. İstanbul’un diğer adliyeleri de icra bakımından oldukça fazla iş yüküne sahiptir.

Bu kapsamda Mecidiyeköy icra avukatları ve Şişli icra avukatları başta Çağlayan adliyesi olmak üzere İstanbul’un bir çok adliyesinde icra işleri takip etmektedirler. İcra noktasında iş yükünün fazlalığı Mecidiyeköy hukuk büroları için ciddi anlamda tecrübe anlamına gelmektedir.

Mecidiyeköy Şirket Avukatı

Şişli ve Mecidiyeköy, Türkiye’nin ve hatta İstanbul’un oldukça merkezi bölgeleri olduğu için iş dünyası da genel olarak burada kendine yer bulmuştur. Gerek küçük çaplı şirketler gerekse büyük sermayelere sahip şirketler bu bölgede oldukları için Mecidiyeköy hukuk bürosu arayışı içinde olurlar. Bölgedeki iş trafiğinden ötürü Mecidiyeköy şirket avukatları ve Şişli şirket avukatları genellikle tercih edilmektedir.

Mecidiyeköy İş Hukuku Avukatı

İş hayatı ve dolayısıyla işçi – işveren ilişkisi artık Türkiye’nin her noktasında hızlı ve etkin biçimde yer almıştır. Bu alanda doğan uyuşmazlıklar da aynı hızda artmaktadır. Buna paralel olarak iş hukuku mevzuatı değişen şartlara göre sürekli güncellenmektedir.

İş davalarından sağlıklı sonuç alabilmek adına bu değişimin sürekli takip edildiği ve iş davası yoğunluklu çalışan hukuk büroları ile çalışmak önemlidir. Mecidiyeköy ve Şişli hukuk büroları bu konuda oldukça birikim sahibidirler. Bu nedenle Mecidiyeköy iş hukuku avukatı arayışının diğer alanlara göre daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Mecidiyeköy Bilişim Hukuku Avukatı

Bilişim sektörü ne kadar hızlı gelişiyorsa bilişim hukuku da o kadar gelişme ihtiyacı hissediyor. Bu kapsamda mevzuatta sürekli olarak değişiklikler yapılmakta. Örnek olarak erişim engelleme ve internetten içerik kaldırma ile ilgili 2020 Temmuz ayında çok ciddi değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin uygulamaya tam anlamıyla yansıması 2021 yılına girdiğimiz bugünlerde söz konusu olmaktadır..

Mecidiyeköy ve Şişli hukuk büroları da kendi içlerindeki hukuki iş çeşitliliğinden ötürü değişen mevzuata adapte olma noktasında oldukça tecrübeli olduklarından bilişim hukuku gelişmelerini de yakından takip etmekte hatta bu değişikliklerin hukuki uygulamasında öncü olmaktadırlar.

Örnek vermek gerekirse avukatlık faaliyeti olarak online itibar yönetimi Şişli hukuk bürolarının bir kısmı tarafından yapılabilmektedir. Bu nedenle Mecidiyeköy bilişim avukatı noktasında tercih edilen yerler arasındadır.

Mecidiyeköy Miras ve Gayrimenkul Avukatı

Miras ve gayrimenkul davaları çoğu zaman yüksek meblağları konu edinir. Dolayısıyla bu davalarda yapılacak hatalı yahut ihmal edilen işlemler çok ciddi zararlara yol açabilir. Bu nedenle gerek gayrimenkul davalarında gerek miras davalarında deneyimli avukatlardan yardım almak önem taşıyor.

Bu tür davalar zaten çoğu zaman gayrimenkulün bulunduğu yerin bağlı olduğu adliyelerde görülür. Bu noktada Mecidiyeköy ve Şişli hukuk büroları kapsamlı miras ve gayrimenkul davaları noktasında tecrübe sahibidir. Dolayısıyla miras avukatı ve gayrimenkul avukatı arayışının da bu bölgede yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

Mecidiyeköy Marka Patent ve Telif Hakları Avukatı

Fikri ve sınai haklar gittikçe önemini artırmaktadır. Marka ve patent hukuku, eserlere ilişkin haklar çok ciddi bir hukuki zemine sahiptir. Marka patent avukatlarının işi de bu anlamda büyük hassasiyet gerektirir. Belirtmemiz gerekir ki gerek

Çağlayan adliyesinde gerek İstanbul’un diğer adliyelerinde fikri ve sınai haklara ilişkin çok önemli davalar görülmektedir. Sadece dava olarak değil, marka ve patente veya esere ilişkin hakların resmileştirilmesi süreci de gene İstanbul merkezli olarak yapılmaktadır.

Bu nedenle Mecidiyeköy patent avukatı arayışının sıklıkla görüldüğünü söyleyebiliriz. Patent işlerinin yoğunluğundan ötürü Şişli hukuk büroları fikri ve sınai haklar konusunda önemli bir geçmişe sahiptir.

Mecidiyeköy Yabancılar Hukuku Avukatı

Yabancıların yani Türk vatandaşı olmayan kişilerin hukuki işleri büyük hassasiyet gerektirir. Çünkü bu kişileri gerek oturma gerek çalışma izinlerinde veya vatandaşlığa ilişkin işlerinde hatalı işlemleri veya ihmal ettikleri hukuki işlemler çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

O kadar ki yabancı kişinin geçmişten beri koruduğu hukuki durumu bozulabilir, sınırdışı edilmesi gerekebilir, malvarlığı bakımından sıkıntıya düşebilir. Bu nedenle yabancılar hukukuna ilişkin meseleler oldukça hassastır. Yabancılar hukuku alanında faaliyet gösteren avukatlar zamanla bu ciddiyeti daha da artırırlar.

Belirtmemiz gerekir ki Mecidiyeköy ve Şişli yabancılar hukuku avukatları uzun zamandan beri yabancılar hukuku ile yakından ilgili olduklarından sürecin hassasiyeti gereği hareket etmektedir.

Mecidiyeköy Hukuk Bürolarından Mıhcı Hukuk Bürosu

Yukarıda Mecidiyeköy ve Şişli hukuk büroları ile ilgili genel bir çerçeve çizdik. Bunun haricinde çok daha özel alanlara yönelmiş ve farklı çizgide ilerleyen bürolar da elbette ki mevcuttur.

Mıhcı Hukuk Bürosu da yukarıda genel olarak bahsettiğimiz çalışma sistematiği içerisinde hem genel hukuk işleri hem de bilişim hukuku başta olmak üzere bir çok özel alanda çalışan avukatları bünyesinde barındırır.

Avukat ve müvekkil ilişkisi içerisinde en önemsenmesi gereken mesele, müvekkil ile avukat arasındaki iletişimin sağlıklı bir şekilde kurulabilmesidir. Bu şekilde sağlam bir zemin kurulduktan sonra müvekkillerin hukuki anlamda hak ve çıkarları yasal zeminde olabildiğince korunmaya gayret edilir. Her halükarda hukuki meselelerde avukata sorarak hareket edilmesi önerilir.