Online İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi çoğu firma için oldukça hayati bir meseledir. Ticari hayatın akışı içerisinde haklı ya da haksız olarak firmaların online itibarı zedelenebilir. Bu nedenle  firmalar, ne gibi hakları var zedelenen itibar nasıl düzeltilir  gibi soruları sıklıkla sormaktadır.

Yazımızda online itibar yönetimi nedir, nasıl yapılır ve diğer merak edilen bazı soruları cevaplandıracağız. Özellikle meselenin hukuki arkaplanı hakkında bilgilendirme yapacağız. Dikkatli okumanızı öneririz.

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Şahısların veya firmaların, dijital ortamdaki kötü itibarının düzeltilmesi, olmayan itibarının oluşturulması ve iyi olan itibarının daha da iyileştirilmesi faaliyetine online itibar yönetimi denir.

Online itibar yönetimi esasen çok kapsamlı bir faaliyettir. Bunun hukuki ve teknik bir çok yönü vardır. Günümüzde bazı avukat çevreleri ve farklı danışmanlık firmaları tarafından yapılmaktadır.

Online İtibar Yönetimi infogtafik

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Online itibar yönetimi bir hizmet olarak yapılmaktadır. Bir kereye mahsus bir çalışma olabileceği gibi düzenli bir çalışma olarak da görülebilmektedir. Online itibar yönetimi çeşitli aşamalardan oluşur. Öncelikle acil olan işlerin yapılması gerekir.

Bu noktada acil bir şekilde kaldırılması gereken içerik, erişim engeli gerektiren bir durum söz konusu ise buna yönelik çalışma yapılır ki buna aşağıda yer verdik.

Bunun haricinde analiz ile başlayan süreç gerek sosyal medyada gerek Google aramaları/görseller/alışveriş vs. ortamlarda imaj tespiti yapılır, içerik yükleme, puanlama vs. gibi işlemlerle devam edebilir. Bu süreçte raporlama ve yeni gelişen olaylara hızlı müdahale önem taşır.

Bu sürecin en önemli aşaması ise aşağıda detaylı izah edeceğimiz üzere internette yer alan olumsuz içeriklerin hukuki yoldan kesin olarak kaldırılmasıdır.

Online İtibar Yönetimi Kimler İçindir?

Online itibar yönetimi şahıslar, kurumlar ve firmalar içindir. Herhangi bir nedenden ötürü gerekebilir. Siyasi imaj, müşteri kitlesi oluşturma, tanıtım vs. birçok amaçla yapılabilir.

Avukatlık Faaliyeti Olarak Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi olarak izah edilen çalışmanın büyük bir kısmı aslında avukatlık faaliyetidir. Zira bazı danışmanlık firmaları tarafından yapılan günü kurtarmalık itibar çalışmaları uzun vadede ciddi problemlere yol açabilir.

İnternette yer alan kötü bir yorumun sadece içerik girdisi ile arka sıralara atılması kalıcı bir çözüm değildir. Aşağıda da detaylı bahsettiğimiz üzere bu noktada hukuki yollardan hızlı ve etkin bir şekilde içerik kaldırma ve erişim engelleme süreci takip edilmelidir.

İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişim Engelleme

Bu sürecin çok önemli bir aşaması internette yer alan olumsuz içeriğin kaldırılması ve bu içeriklere erişimin engellenmesidir. Ancak bu tür olumsuz içeriklerin kaldırılması ve bunlara erişimin engellenmesi bir avukatlık faaliyetidir. Dolayısıyla bu süreçte avukat yardımı alınmadığı zaman büyük oranda eksik kalacaktır.

Belirtmemiz gerekir ki internette yer alan olumsuz bir içerik sırf olumsuz imaj verdiği için kaldırılamaz veya o içeriğe erişim engellenemez. Bu tür içeriklerin kaldırtılabilmesi yahut erişimin engellenebilmesi için bir hukuka aykırı durum olmalıdır.

Tabi şöyle bir durum var ki internette yer alan olumsuz içerik veya yorumlar, şikayetler vs. çoğu zaman hukuka aykırılık içerir. Bu nedenle mahkeme veya savcılık kararıyla yahut idari bir takım başvurularla içerik kaldırtılabilir veya erişim engellenebilir.

İnternette yer alan içeriğin kaldırtılması yahut erişim engeli ancak belirli hallerde olabilir dedik. Bu genel olarak; kişilik haklarına saldırı, özel hayatın gizliliğinin ihlal, içeriğin belirli suçları içeriyor olması, unutulma hakkı kapsamında çok eskiden yaşanmış bir olay olması, haksız rekabet içeriyor olması vb. hallerdir.

Bu konunun detayları için ‘şikayet sitesinden şikayet kaldırma’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Esasen bu yol ile Google’dan haber kaldırma, internetten video kaldırma, görsel kaldırma vb. akla gelebilecek bir çok itibar yönetim faaliyeti yapılabilir.

Sonuç Olarak Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıda online itibar yönetimi nedir, nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir bunlara değindik. Kısaca belirtmemiz gerekirse bu sürecin önemli bir kısmı ciddi bir özenle takip edilmesi gereken avukatlık işlerinden oluşur. Dolayısıyla bu işlemler avukat yardımı alınarak takip edilmelidir.

Ancak o zaman online itibar kalıcı olarak sağlanmış olunur. Aksi halde eksik işlemler yapılarak kısa vadede bazı düzeltmeler yapılsa da orta ve uzun vadede daha büyük problemlere yol açılabilir.