bilişim avukatı istanbul

Bilişim Avukatı

Bilişim hukuku, teknolojinin gelişmesi ile paralellik gösteren bir gelişme içerisindedir. Teknolojinin kullanımı yayıldıkça bilişim suçları da artmaktadır. Bilişim avukatı bilişim araçlarının konusunu oluşturduğu birçok hukuki işlemle ilgilenir. Bilişim avukatının faaliyet alanına giren hukuki işlemler şunlardır;

 • Bilişim suçları (Siber suçlar)
 • İnternetten içerik kaldırma.
 • Bilgi teknolojileri sektöründe marka-patent işlemleri.
 • E-tespit işlemleri.
 • İçeri ve yer sağlayıcılarına danışmanlık hizmeti.
 • Sosyal medya kaynaklı davalar.
 • E-ticaret sözleşmelerinin hazırlanması ve bunlardan kaynaklı davalar.

Bilişim Avukatı Neler Yapar?

Bilişim avukatı, konusu bilişim araçları olan her türlü dava ve hukuki işlemle ilgilenir. Bilişim sistemine girme suçu, bilişim sistemini engelleme, bozma ve yok etme suçu, yasak program kullanma suçu ve kredi kartının kötüye kullanılması suçu davalarında müvekkillerini temsil eder. Siber suçların ispatı için IP tespiti yaparak davanın olumlu sonuçlanmasını sağlar.

Facebook, twitter, instagram, whatsapp veya başka sosyal medya araçları üzerinden işlenen suçlar bilişim avukatının çalışma alanına girmektedir. Sosyal medyanın kullanımının artmasıyla bu platformlardan hakaret, tehdit, şantaj ve özel hayatın gizliliğini ihlal gibi suçların işlenmesi de artmıştır. Bilişim avukatı sosyal medya üzerinden işlenen suçlara karşı dava açıp takip edebilir ya da bu suçlardan dolayı kendisine dava açılan kişiler için savunma yapabilir.

Kişilerden izinsiz olarak paylaşılan ve yayılan içeriklerin internetten kaldırılması bilişim avukatının ilgilendiği konulardandır. Video, fotoğraf ya da yazışmaların izinsiz olarak yayılması halinde bunların kaldırılması için gerekli işlemleri yapabilir. Ayrıca kişi ve kurumların itibarları kötü etkileyecek haberlerin veya yorumların internet ortamından kaldırılmasını sağlayabilir.

Boşanma davalarında, alacak davalarında ve başka bir çok özel hukuk davasında bilişim sistemlerinden yapılan yazışmalar, görüntüler ve kayıtlar delil niteliği taşıyabilmektedir. Bunların hukuka uygun deliller olup olmadığı konusunda dikkatli davranmak gerekebilir. Bahsedilen delillerin etkin kullanılabilmesi için bilişim avukatlarının IP tespiti yapması gerekebilmektedir.

bilişim avukatı infografik

Bilişim Suçlarında Bilişim Avukatı

Her geçen gün bilişim suçlarından mağdur olanların sayısı artmaktadır. Bilgisayar, telefon vb. bilişim sistemleri üzerinden işlenen suçlara karşı dava açmak ve bu suçlar dolayısıyla dava açıldıysa buna karşı  savunma yapmak için bilişim avukatlarıyla çalışılması tavsiye edilir.

Bilişim suçları, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bilişim avukatının çalışma alanına giren bilişim suçları şöyledir;

 • Bilişim Sistemine Girme Suçu (TCK 243)
 • Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu(TCK 244)
 • Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu (TCK 245)
 • Bilişim Sistemi Aracılığıyla Nitelikli Dolandırıcılık Suçu (TCK 158)
 • Bilişim Sistemi Aracılığıyla Nitelikli Hırsızlık Suçu (TCK 142)
 • İnternetten Şantaj, Hakaret ve Tehdit Suçları

ÖNEMLİ!: Hakimlerin de bu suçlardaki bilişim ve teknolojiye özgü teknik detayları bilmesi beklenemez. Bu detaylardan anlayan bir avukatın durumu açıklayıcı bir biçimde anlatması gerekecektir.

Bilişim suçları hakkında detaylı bilgi için “bilişim suçları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

IP Tespitinde İnternet Hukuku Avukatı

Bilişim suçlarında suçu işleyen kişi çoğu zaman anonim şekilde ya da başka bir isim arkasına gizlenerek suçu işlemektedir. Bu nedenle siber suçlarda IP tespiti önem taşımaktadır. IP tespiti ile sistemde işlem yapan kişinin kimliğine ulaşmak mümkündür. Bilişim avukatı, kişinin IP adresini servis sağlayıcısına başvurarak öğrenebilir.

Tazminat, boşanma davası veya alacak davası gibi davalarda da IP tespiti gerekebilmektedir. Hukuk davalarında delil amacıyla sunulan bilişim sisteminden alınmış görüntüler, konuşmalar ve kayıtların kime ait olduğunun öğrenilmesi için avukatların IP tespiti yapması gerekebilmektedir.

İnternetten İçerik Sildirme İşlemlerinde Bilişim Avukatı

Kişiden izinsiz olarak, videosunun, fotoğrafının, mesajlarının ya da başka belgelerinin internete yayılması sık sık görülmektedir. İnsanların hayatını olumsuz yönde etkileyebilecek bu duruma karşı bilişim avukatı gerekli işlemleri yaparak bunların internet ortamından kaldırılmasını sağlayabilir.

Özellikler kurumların, şirketlerin itibarını zedeleyecek içerikler internet üzerinde çok sık yer almaktadır. Olumsuz haberler ve yorumlar işletmelerin itibarını kötü etkileyebilir. Bunların internet ortamından kaldırılması için bilişim avukatları hukuki işlemleri gerçekleştirir ve kurumun itibarının zedelenmesini engeller.

İnternetten içerik kaldırma konusunda akıllara gelen bir diğer husus da telif hakkıdır. Telif hakkı çiğnenerek internette eseri yayılan kişiler ya da telif hakkını ihlal ettiği iddia edilen kişiler bilişim avukatına başvurarak hukuki yardım alabilir.

Bu konuda detaylı bilgi “internetten içerik kaldırma” başlıklı yazımızda mevcuttur.

Online İtibar Yönetiminde Bilişim Avukatı

Şirketler için günümüzde itibarın çok büyük bir anlamı vardır. Müşterilerin birçoğu internet ortamında şirketle ilgili yer alan bilgilere göre tüketim alışkanlıklarını belirlemektedir. Bu alanda bilişim avukatları itibar yönetimi ile şirketlerin karlılığını artırma, itibarını olumlu yönde etkileme ve müşterilerle bağ kurma noktalarında etkili olabilir.

İtibar yönetimi, şirket hakkındaki olumsuz içeriklerin internetten kaldırılması, itibarı zedeleyecek haber ve yorumların engellenmesi ve sosyal medyada şirkete yönelik olumsuz tepkiler hakkında gerektiğinde hukuki işlemler yapılması gibi faaliyetleri kapsamaktadır. Bilişim avukatları, itibar yönetimi için gerekli işlemler tam zamanında hızlı ve etkin bir şekilde yapabilir.

Bilişim Avukatı Ücreti

Bilişim avukatları, bilişim suçlarında müvekkilleri adına dava açabilir ya da müvekkillerini savunabilir. Bu durumda baronun belirlediği asgari tarifenin altında olmamak kaydıyla avukata vekalet ücreti verilmelidir. Vekalet ücreti davadan davaya ve avukattan avukata değişiklik gösterebilmektedir.

Hukuki danışmanlık hizmeti de bilişim avukatlarının sunduğu hizmetlerdendir. Bilişim alanında herhangi bir hukuki soru veya sorunla ilgili avukata danışarak neler yapılması gerektiği öğrenebilir. Danışmanlık hizmeti için de avukat belli bir miktar ücret almaktadır.

Bilişim Davaları Ne Kadar Sürer?

Bilişim davaları mahkemelerin yoğunluğu, davanın özellikleri ve davanın konusuna göre farklı sürelerde tamamlanmaktadır. Hangi davanın ne kadar süreceğini dava hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmadan söylemek zordur. Bilişim davalarının hızlı sonuçlanmaları için bilişim avukatı ile çalışılabilir. Bilişim avukatı gerekli hukuki işlemleri tam ve eksiksiz yapacağı için usul hataları nedeniyle davanın uzaması söz konusu olmaz.

Bilişim ve İnternet Avukatına Soru Sor

Bilişim avukatları, bilişim hukuku alanında danışmanlık hizmeti vermektedir. Bilişim suçları, e-ticaret, sosyal medya üzerinden işlenen suçlar ve internet içerik kaldırma dahil internet ile ilgili her türlü hukuki iş ve işlemle ilgi danışmanlık hizmeti almak mümkündür.

Mıhcı Hukuk Bürosu olarak bilişim hukuku alanında online danışma hizmeti vermekteyiz. Online Danışma sayfamızdaki bilgileri doldurarak bilişim hukuku alanındaki sorularınızı sorabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede avukatlardan oluşan ekibimiz tarafından cevap verilecektir.

Bilişim Hukuku Avukatının Önemi ve Diğer Avukatlardan Ayrılan Yanı

Bilişim avukatını diğer avukatlardan ayıran en önemli yanı müvekkili ile aynı dili konuşabilmesidir. Müvekkilinin uyuşmazlık ile anlattığı ve teknik detay içeren her şeyi anlaması, davanın iyi ilerlemesi ve durumun hakime net anlatılması bakımından önem arz etmektedir. Takdir edersiniz ki bilişim terimlerini işi ile ilgili olanlar bile bazen bilmezken bunu hakimden veya alanı bilişim hukuku olmayan bir avukattan beklemek yanlış olur. Bu nedenle bu alanda bir davanız var ise mutlaka bilişim alanında uzman bir avukattan yararlanmak yerinde olacaktır.

Bilişim hukukunda birçok farklı hukuki sorun ortaya çıkabilir. Bilişim suçları söz konusu olduğunda iddia ve savunmanın hazırlanmasında avukattan destek alınmadığında olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

İnternetten içerik, video ya da fotoğraf kaldırma gibi işlerde de bir takım teknik işlemlerin yapılması gerekmektedir. Avukatlar bu işlemleri hızlı ve etkili bir şekilde yaparak müvekkillerinin zarar almadan istedikleri sonuca ulaşmalarını sağlar. IP tespiti, e-ticaret ve diğer birçok bilişim hukuku ile ilgili işlemde de bilişim avukatıyla çalışmak kişilere avantaj sağlayacaktır.

Bilişim Davalarında Yargılama Masrafları

Bilişim davalarında harç ücreti ve gider avansı ödenerek dava açılabilmektedir. Bu masraflar her yıl güncellenmektedir. Bunun dışında avukat aracılığıyla takip edilen davalarda vekalet ücreti de söz konusudur. Ayrıca bilişim hukuku alanında danışmanlık hizmeti almak da mümkündür. Bu durumda danışmanlık ücreti ödenmelidir.

Bilişim Hukukunda Genel Olarak Hak Düşürücü Süreler, Yetkili ve Görevli Mahkeme

Bilişim suçlarında, suç için öngörülen cezaya göre zamanaşımı süresi değişiklik göstermektedir. Zamanaşımı süresinin kaçırılmaması adına bilişim avukatına danışmakta fayda vardır. Bilişim hukuku ile ilgili yapılacak diğer işlemlerde ise bazılarında hak düşürücü süre bulunmakta iken bazılarında bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılacak işleme göre avukatlara danışarak böyle bir süre bulunup bulunmadığını öğrenmek mümkündür.

Bilişim suçlarında görevli mahkeme Asliye Ceza Mahkemesi’dir. Yetkili mahkeme ise suçun işlendiği yer mahkemesidir.

İnternet sitelerine erişim engelleme konusunda görev Sulh Ceza Hakimliği’ndedir. Yetkili mahkeme ise mağdurun yerleşim yeri mahkemesidir.

Bu makale faydalı mıydı?